גמילה מאלכוהול לבד

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

גמילה מאלכוהול לבדהתמכרות לאלכוהול היא התמכרות קשה ומורכבת מאוד. גמילה מאלכוהול היא גמילה לא פשוטה שמצריכה תמיכה וכוח רצון רב מאוד. אך האם אפשר לבצע גמילה מאלכוהול לבד? במאמר הבא נענה על השאלה הזו. 

 

מהי גמילה מאלכוהול לבד?

גמילה מאלכוהול היא גמילה שמתבצעת במרחב הביתי של הנגמל ללא ליווי של גורם רפואי או מקצועי. הגמילה היא לא בלתי אפשרית והיא לגמרי ברת ביצוע, במיוחד עבור אנשים שיש להם רשת תמיכה וסיוע של חברים ומשפחה. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי על מנת לשפר את סיכויי הגמילה מומלץ להיעזר בגורמים רפואיים ומקצועיים. כמו כן, בגמילה מאלכוהול תהליך הניקוי של הגוף הוא מורכב, קשה ואף מסוכן, ולכן כאשר עושים זאת לבד התהליך הופך למורכב ומסוכן אף יותר. 

 

כיצד מתבצעת גמילה מאלכוהול לבד?

אם החלטתם לבצע גמילה מאלכוהול לבד כדאי לדעת איך לעשות את זה נכון. ריכזנו לכם מספר טיפים עבור גמילה מאלכוהול לבד- 

  • הפכו את הבית לנקי- הרחיקו מהבית כל אלכוהול וכל פיתוי שיכול לגרום לכם ליפול להתמכרות שנית. גם אם אתם חושבים שאתם מספיק חזקים, אל תשאירו אלכוהול בבית כאשר אתם מנסים להיגמל. 
  • פינוי לוח הזמנים- על מנת להצליח להיגמל באופן מוצלח, חשוב מאוד לפנות את לוח הזמנים. כלומר, לקחת חופש מהעבודה ולהשהות את כל תחומי האחריות שלכם ככל הניתן. זה נשמע מורכב ולא אפשרי אך זה הכרחי לגמילה מוצלחת. 
  • ליווי- אחד הדברים שיעזרו לכם בגמילה מאלכוהול לבד הוא ליווי של בן משפחה או חבר קרוב. כאשר אתם מקבלים ליווי אתם למעשה מקבלים תמיכה נפשית שמסייעת ברגעים הקשים. כמו כן, ליווי יכול להציל אתכם ולהעניק תמיכה רפואית במידת הצורך. 
  • מזון- על מנת להצליח להיגמל חשוב מאוד לאכול. בדרך כלל הגמילה מביאה איתה חוסר תאבון והדבר האחרון שתרצו לעשות הוא להכניס משהו לפה. אך המזון הוא בסופו של דבר האנרגיה של הגוף וחשוב מאוד לתת לו מספיק אנרגיה על מנת לעבור את תהליך הגמילה. 
  • שתיית מים- כמו כן חשוב מאוד לשתות מים בכמות מספקת. המים מסייעים בניקוי הגוף בצורה מהירה יותר. 

מה החסרונות של גמילה מאלכוהול ?

ציינו קודם שגמילה מאלכוהול לבד היא פחות מומלצת וכי מומלץ להיעזר בגורמים רפואיים ומקצועיים. אז מה החסרונות של גמילה מאלכוהול לבד?

  • חוסר פיקוח רפואי- גמילה מאלכוהול היא גמילה לא פשוטה שכוללת תסמיני גמילה קשים. תסמיני הגמילה יכולים אף לסכן את חיי הנגמל. התסמינים בדרך כלל נמשכים מספר שבועות וכוללים כאבים, רעידות, בחילות וקשיי שינה. במקרים מסוימים, הגמילה מאלכוהול עלולה לגרום לעוויתות, התקפים, הזיות ואף דום לב. לכן, מומלץ מאוד לעבור את הגמילה מאלכוהול עם סיוע רפואי. כך במקרה הצורך תוכלו לקבל את הטיפול הנדרש. 
  • סיוע תרופתי- בגמילה אין גישה לסיוע תרופתי שניתן לנגמלים במוסדות הגמילה השונים. 
  • תחלואות נלוות- התמכרות לאלכוהול בדרך כלל נובעת מהתמודדות של האדם עם מצבים קשים בחייו כמו דיכאון, חרדה או הפרעות אישיות. רבים שמתמכרים לאלכוהול, מתמכרים כאשר מנסים לטפל בעצמם. יש לקחת בחשבון שבגמילה מאלכוהול ההפרעות הנפשיות עלולות להחמיר אף יותר. לכן, כאשר מקבלים סיוע, הטיפולים הנלווים לגמילה מסייעים להתמודדות עם התחלואות הנלוות. 
  • מערכת תמיכה- מלבד סיוע רפואי ומתן טיפול רפואי בעת הצורך, גמילה במוסדות הגמילה השונים מציעה טיפולים פסיכולוגיים ונפשיים. בגמילה מאלכוהול, הנגמל לא תמיד הולך לטיפולים פסיכולוגיים והיעדר התמיכה הנפשית עלולה לגרום להשלכות פסיכולוגיות קשות מאוד שיגרמו לנגמל לחזור להתמכרות. 

 

תסמיני גמילה

כפי שציינו קודם, לגמילה מאלכוהול מלווים תסמינים שונים שעלולים להקשות על התהליך ולסכן את הנגמל. אוסף התסמינים נקרא תסמונת גמילה מאלכוהול והוא מופיע למכורים שמנסים להיגמל באופן פתאומי לאחר צריכה מופרזת של אלכוהול. 

דרגת החומרה של תסמונת גמילה מאלכוהול תושפע מאופן הצריכה, כמות האלכוהול שנצרך ומשך הזמן שהוא נצרך. דבר נוסף שישפיע על דרגת החומר של התסמונת הוא האם המכור ניסה להיגמל בעבר ואם כן כמה פעמים ניסה. 

תסמיני גמילה מאלכוהול בדרך כלל כוללים תסמינים כמו חרדה, רעד קל בידיים, כאבי ראש, בחילות, הקאות, חוסר יכולת להירדם, הזעת יתר ועוד. תסמינים אלה בדרך כלל יופיעו כשש שעות מהתחלת הגמילה. בין 12 ל-24 שעות מהתחלת הגמילה עשויים להופיע תסמינים נוספים כמו בלבול, הזיות ויזואליות ושמיעתיות ואף פרכוסים. חלק מהנגמלים עלולים לסבול מתסמינים חמורים בשלב מוקדם יותר ואף שעתיים לאחר תחילת הגמילה. לעומת זאת אחרים עלולים להתחיל לסבול רק לאחר מספר ימים. 

החשיבות של מוסד גמילה

ציינו מספר פעמים שגמילה מאלכוהול היא אפשרית אך פחות מומלצת. שתיית אלכוהול יכולה להגיע להתמכרות קשה מאוד ולדחפים פיזיים שמצריכים התערבות להצלחת הגמילה. לעתים ההתמכרות לאלכוהול עלולה להביא איתה תחושת בושה והמכור מבודד את עצמו מהמשפחה, החברים, בני הזוג והמכרים שלו. עם הזמן, נוספות למכור סיבות נוספות הדוחפות אותו להמשיך לצרוך אלכוהול בכמויות גבוהות. 

מכור שבא לקראת גמילה מאלכוהול צריך לדעת שהוא הולך לקראת תהליך לא פשוט שיתבצע בהדרגה. ניתן לבחור בין שני סוגי מכוני גמילה. הראשון הוא מכון גמילה של אשפוז בתנאים סגורים. בסוג השני, הנגמלים יגיעו לאשפוז יום בו ישהו מהבוקר עד שעות הערב ויקבלו את הטיפולים הנדרשים אך יחזרו לישון בבית. 

בתהליך הגמילה במוסדות הגמילה, הנגמלים ילמדו כיצד להפסיק את ההתמכרות הפיזית מאלכוהול ועם הזמן ירגישו כי הם מסוגלים להשתחרר מהתמכרות והשליטה שלה על חייהם. בנוסף, תהליך הגמילה יכלול תהליך רגשי בו הנגמלים ילמדו להתנהל ללא האלכוהול ויקבלו כלים להתמודדות. 

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:

053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן